Τι νέο υπάρχει

[CYPRUS MAIL] Το "λιοντάρι της Λεμεσού" κατέκτησε το παγκόσμιο ρεκόρ Γκίνες...

feature-jon-Ilya-Khazov-known-as-the-Lion-of-Limassol-960x709.jpg

Σε ένα κατόρθωμα που έκανε την Κύπρο να ζητωκραυγάζει, ο Ilya Khazov, γνωστός ως το λιοντάρι της Λεμεσού, κατέκτησε πρόσφατα ένα παγκόσμιο ρεκόρ Γκίνες με μια επίδειξη απόλυτης δύναμης και αποφασιστικότητας.

Στις 20 Φεβρουαρίου, ο Khazov εντυπωσίασε το κοινό καθώς κατέρριψε τις προσδοκίες και πήδηξε στο βιβλίο των ρεκόρ.

Η πρόκληση; Κρατώντας ένα αμόνι 80 κιλών, ο Khazov είχε μόλις 60 δευτερόλεπτα για να πηδήξει πάνω από ένα σχοινί όσο το δυνατόν περισσότερες φορές. Και πήδηξε, ξεπερνώντας τα απαιτούμενα 15 άλματα με τον εντυπωσιακό αριθμό των 21 μέσα σε μόλις 30 δευτερόλεπτα. Ήταν η στιγμή του θριάμβου του, την οποία παρακολούθησε ένα ζωντανό κοινό και πιστοποιήθηκε από τους κριτές του Παγκόσμιου Ρεκόρ Γκίνες.

Αυτή η προσπάθεια για ρεκόρ ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα για μένα, δήλωσε ο Khazov. Το να πατήσω το πόδι μου σε αυτή τη σκηνή και να γράψω ιστορία ήταν σουρεαλιστικό

Αλλά το ταξίδι του Khazovs προς αυτή τη σπουδαία περίσταση κάθε άλλο παρά απλό ήταν. Ως μια πανύψηλη φιγούρα με ύψος 1,80 μ. και 180 κιλά, δεν είναι ο μέσος αθλητής σας. Ωστόσο, αυτή ακριβώς η υπερβατική του προσωπικότητα τον έχει κάνει αγαπητό στους οπαδούς του σε όλο τον κόσμο.

Το να αγωνίζομαι για την Κύπρο σημαίνει τα πάντα για μένα, σημείωσε ο Khazov. Είμαι βασικά Κύπριος, αυτή είναι η πατρίδα μου.

Διευθυντής έργων πληροφορικής στο επάγγελμα, ο ισχυρός άνδρας μιλάει άπταιστα τρεις γλώσσες. Μιλάει τέλεια αγγλικά, ρωσικά για τη χώρα που γεννήθηκε και ελληνικά επειδή ζει στο νησί για πάνω από 30 χρόνια.

Ο δεσμός του Khazovs με την Κύπρο είναι βαθύς, καθώς θεωρεί τον εαυτό του "τόσο Κύπριο όσο δεν πάει άλλο!". Και αυτός ο ισχυρός δεσμός τροφοδοτεί το πάθος του να εκπροσωπεί την Κύπρο στην παγκόσμια σκηνή.

Όταν ανεβαίνω στην εξέδρα, δεν αγωνίζομαι μόνο για τον εαυτό μου. Αγωνίζομαι για την Κύπρο, είπε ο Khazov.

Τα τελευταία χρόνια, έχει καταλάβει την έκτη και την έβδομη θέση στο Strongman Champions League, το πεδίο δοκιμασίας κάθε επαγγελματία strongman. Συν τοις άλλοις, δεν έχει καταταγεί ποτέ χαμηλότερα από τη δέκατη θέση σε οποιαδήποτε επαγγελματική διοργάνωση έχει συμμετάσχει.

Το ταξίδι του, ωστόσο, δεν ήταν χωρίς εμπόδια. Από το να ξεπεράσει μια πνευμονική εμβολή μέχρι τη μάχη με τους τραυματισμούς, αντιμετώπισε τις αντιξοότητες κατά μέτωπο. Ωστόσο, μέσα από όλα αυτά, η αποφασιστικότητά του δεν κλονίστηκε ποτέ.

Είχα πισωγυρίσματα, αλλά ποτέ δεν έχασα τους στόχους μου, είπε. Με την υποστήριξη της ομάδας μου και την ακλόνητη πίστη στον εαυτό μου, ήξερα ότι μπορούσα να πετύχω τα πάντα.

Κοιτάζοντας μπροστά, ο Khazov έχει ήδη βάλει στόχο την επόμενη πρόκληση. Καθώς συνεχίζει να προπονείται και να προετοιμάζεται για τους επερχόμενους αγώνες strongman, η αφοσίωσή του παραμένει ακλόνητη.

Αυτό το ρεκόρ είναι μόνο η αρχή, δήλωσε ο Khazov. Είμαι έτοιμος να αναλάβω οτιδήποτε έρθει στο δρόμο μου και να κάνω την Κύπρο περήφανη.

Στον κόσμο των αγώνων strongman, ο Khazov στέκεται ψηλά, όχι μόνο για τα αξιοσημείωτα κατορθώματά του στη δύναμη, αλλά και για το ακλόνητο πνεύμα που τον ωθεί προς τα εμπρός. Καθώς συνεχίζει να εμπνέει τους γύρω του, η κληρονομιά του Khazovs θα διαρκέσει, αφήνοντας ένα ανεξίτηλο σημάδι στον κόσμο των αθλημάτων δύναμης.


Τα περιεχόμενα αυτού του άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των σχετικών εικόνων, ανήκουν στην Cyprus Mail
Οι απόψεις και οι γνώμες που εκφράζονται είναι του συγγραφέα ή/και της Cyprus Mail

Πηγή

 
Πίσω
Κορυφή