Τι νέο υπάρχει

[CYPRUS MAIL] Πώς να εκφράσετε τη δημιουργικότητά σας;...

culture-main-960x640.jpg

Τα εργαστήρια σε μουσεία και πινακοθήκες επιτρέπουν στους συμμετέχοντες να αλλάξουν τη σχέση τους με την τέχνη. Η ΕΛΕΝΗ ΦΙΛΙΠΠΟΥ μαθαίνει περισσότερα

Στις μέρες μας, το πολιτιστικό ημερολόγιο είναι πολύ πιο γεμάτο από ό,τι στο παρελθόν. Μια κάποια αλλαγή άρχισε να συμβαίνει καθώς αφήσαμε πίσω μας την περίοδο αποκλεισμού του Covid και ίσως στερημένοι από την τέχνη και διψασμένοι για κοινωνική ζωή εμφανίστηκε ένα κύμα ευκαιριών για να γίνουμε δημιουργικοί και να βγούμε από το σπίτι

Σε κάθε εκδήλωση που παρακολουθώ, εκπλήσσομαι από το πόσοι αναζητούν αυτές τις στιγμές δημιουργικής εξερεύνησης πέρα από την ψηφιακή σφαίρα. Μουσεία, γκαλερί και πολιτιστικά ιδρύματα προσφέρουν, αν όχι εβδομαδιαίες, σχεδόν μηνιαίες, δημιουργικές εκδηλώσεις. Έχουν γίνει διαλογισμοί σε γκαλερί, εργαστήρια πηλού σε μουσεία, κατασκευές χαρτιού και μαγειρική σε εκθεσιακούς χώρους, ιδιωτικά εργαστήρια καλλιτεχνικής θεραπείας σε στούντιο καλλιτεχνών και πολλά από αυτά είναι δωρεάν ή με χαμηλό κόστος.

Σχεδόν κάθε ενδιαφέρον που μπορείτε να σκεφτείτε μπορεί να βρεθεί ως προσφορά εργαστηρίου αυτές τις μέρες. Παρακολούθησα εκείνα για την υγεία του εντέρου, τον εκστατικό χορό, το λουτρό στο δάσος, το frame drumming, την κατασκευή κεριών, τη συγγραφή επιστολών, ο κατάλογος συνεχίζεται.

"Υπάρχει ανάγκη οι άνθρωποι να έρθουν κοντά", λέει η επικεφαλής του τμήματος εκπαίδευσης της γκαλερί AG Leventis Gallery Θεοδώρα Δημητρίου, η οποία επίσης φιλοξενεί εργαστήρια.

"Έχω παρατηρήσει, κυρίως μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, ότι σήμερα υπάρχουν περισσότερα πράγματα να κάνεις. Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό έχει να κάνει και με τη νέα γενιά που επιστρέφει στην Κύπρο και φέρνει φρέσκες ιδέες, αλλά σε κάθε περίπτωση, αυτό μπορεί να βοηθήσει και άλλους δημιουργούς να βγουν από το καβούκι τους."

Η Θεοδώρα διευθύνει τις εκδηλώσεις Meditation with Art στη γκαλερί της Λευκωσίας και διοργανώνει επίσης εργαστήρια τέχνης για παιδιά. "Μου αρέσει να λέω στα παιδιά ότι οι ιμπρεσιονιστές καλλιτέχνες έκαναν μια αλλαγή επειδή δούλευαν μαζί και υποστήριζαν ο ένας τον άλλον και είναι σημαντικό να μιλάμε και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον και βλέπω να γίνονται πολλές συνεργασίες."

Τα εργαστήρια για παιδιά είναι πιο διαδεδομένα, αλλά αυτά για ενήλικες πλησιάζουν. Μια κίνηση που μπορεί να συμβάλει στο να προσφέρονται καλλιτεχνικές εμπειρίες και σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας και να προσελκύσει ένα πιο ποικιλόμορφο κοινό στους πολιτιστικούς χώρους, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που μπορεί να αισθάνονται σε απόσταση από τον κόσμο της τέχνης.

Όταν ήμασταν νέοι, λέει η Θεοδώρα, "πολλοί από εμάς μάθαμε να είμαστε αυστηροί με την τέχνη και ότι κάποιος είτε είναι ταλαντούχος είτε όχι. Αλλά δεν χρειάζεται να είσαι καλλιτέχνης ή να ζωγραφίζεις καλά για να συμμετέχεις στον κόσμο της τέχνης."

Στα πολλά εργαστήρια που έχω παρακολουθήσει, δεν θεωρούν όλοι όσοι συμμετέχουν τους εαυτούς τους καλλιτεχνικά προικισμένους. Σε ένα από αυτά τα εργαστήρια, συνάντησα τη Madga, η οποία είναι επίσης ενθουσιώδης συμμετέχουσα. "Δεν έχω καμία ιδιαίτερη σχέση με την τέχνη", λέει

"Ως παιδί δεν είχα πολλές ευκαιρίες να πάω στο θέατρο ή σε άλλες πολιτιστικές εκδηλώσεις, η γενιά μου ήταν διαφορετική, ήταν η ζωή μετά τον πόλεμο. Ανακάλυψα αυτό το πάθος για την τέχνη όταν απέκτησα ένα παιδί και το πήγαινα σε μαθήματα τέχνης και εκδηλώσεις. Όταν όμως έγινε έφηβος σταμάτησε να θέλει να πηγαίνει και διαπίστωσα ότι το έκανα στην πραγματικότητα για μένα. Κατά τη διάρκεια του Covid, όταν είχα τόσο ελεύθερο χρόνο, ανακάλυψα ξανά αυτό το πάθος. Μέσα από τη ζωγραφική και τη γλυπτική, βρήκα το κουράγιο να αφιερώσω χρόνο στον εαυτό μου και να πηγαίνω σε αυτά τα εργαστήρια τέχνης. Τώρα πηγαίνω σε ένα ή δύο σχεδόν κάθε εβδομάδα."

Τι κερδίζει όμως από αυτά τα εργαστήρια; "Χτίζεις αυτή τη σύνδεση με τον εσωτερικό σου κόσμο και μπορείς πραγματικά να αναπτυχθείς", λέει. "Αυτό είναι που μου αρέσει. Συνήθιζα να είμαι τελειομανής και ίσως γι' αυτό δεν τόλμησα ποτέ να ασχοληθώ με την τέχνη. Πίστευα ότι έπρεπε να δημιουργήσω κάτι τέλειο, αλλά μέσα από αυτά τα εργαστήρια, ο τρόπος σκέψης μου άλλαξε."

Ο σκοπός αυτών των εμπειριών τέχνης είναι ίσως να επιτρέψουν στη δημιουργική έκφραση να ρέει. Όχι να δημιουργηθεί ένα έργο τέχνης. Δεν πρόκειται άλλωστε για ένα μάθημα τέχνης. Αυτές οι εμπειρίες μας επιτρέπουν επίσης να περάσουμε χρόνο σε χώρους τέχνης που ξεπερνούν το να κοιτάμε απλώς από απόσταση τι είναι τέχνη που κρέμεται στον τοίχο. Αλλάζει η σχέση που έχουμε με τα μουσεία και τις γκαλερί, τους καλλιτέχνες και τελικά την ίδια την τέχνη.

Και ας μην ξεχνάμε ότι ενώ διαμορφώνεται μια νέα σχέση με τον κόσμο της τέχνης, γεννιούνται επίσης σχέσεις με άλλους. "Υπάρχουν τόσα πολλά που μπορείς να κερδίσεις και από τους άλλους συμμετέχοντες", καταλήγει η Magda, "από τις ιστορίες τους. Είμαστε όλοι συνδεδεμένοι και η τέχνη βοηθά να το αναδείξουμε αυτό."


Τα περιεχόμενα αυτού του άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των σχετικών εικόνων, ανήκουν στην Cyprus Mail
Οι απόψεις και οι γνώμες που εκφράζονται είναι του συγγραφέα ή/και της Cyprus Mail

Πηγή

 
Πίσω
Κορυφή