Τι νέο υπάρχει

[Cyprus Mail] Ο σχεδιαστής μόδας που αγκαλιάζει τα δέντρα...

fashion-main-1.jpg

Ένας ντόπιος δημιουργός εμπνέεται τόσο από τη φύση όσο και από παλιούς σχεδιαστές όπως ο Dior βρίσκει τον ΝΙΚΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Ο ντόπιος σχεδιαστής μόδας Ιάκωβος Γιακουμή αποδίδει την πρώιμη επιτυχία του στη βιομηχανία της μόδας στην κυπριακή του καταγωγή: "η μητέρα μου, η οποία κάποτε εργαζόταν ως μοδίστρα, με βοήθησε καθοριστικά στο να κάνω τη μετάβαση από το χαρτομάντιλο στο πραγματικό ύφασμα. Όταν ήμουν 12 ετών μου έδωσε το πρώτο μου πατρόν για να δουλέψω."

Ο Γιακουμή υποστήριξε ότι επειδή προέρχεται από μια χώρα όπου οι ραπτομηχανές ήταν κοινός τόπος στα σπίτια μέχρι πρόσφατα, μπόρεσε να πάρει "κόλπα και τεχνικές σχεδόν από οποιονδήποτε."

Εξισορροπώντας τον καθημερινό του φόρτο εργασίας μεταξύ σχεδιασμού και πελατών, ο Γιακουμή επικεντρώνεται στην επερχόμενη γαμήλια σεζόν. "Η βιομηχανία γάμων της Κύπρου ακμάζει, εξυπηρετώντας τόσο τους ντόπιους όσο και τους τουρίστες που ονειρεύονται τον ειδυλλιακό μεσογειακό γάμο", δήλωσε.

Ο Γιακουμή έχει τη φήμη στην Κύπρο ότι δημιουργεί εξαιρετική μόδα, ενώ δίνει μεγάλη προσοχή στις τεχνικές ραπτικής του, στα υλικά που επιλέγει και στις εξαιρετικές ικανότητές του στο κέντημα. "Στα τέλη Απριλίου θα λανσαριστεί στο διαδίκτυο μια μικρή, αποκλειστική συλλογή και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ενθουσιασμένος γι' αυτό", δήλωσε στην Cyprus Mail. "Πέρα από την τοπική αγορά, η τοποθέτηση της δουλειάς σου στο διαδίκτυο σου δίνει την ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με ένα μεγάλο αριθμό νέων πελατών."

Ο Γιακουμή και η δίδυμη αδελφή του γεννήθηκαν στα τέλη της δεκαετίας του 1980, μια εποχή που τα μαζικά, συνθετικά και χαμηλής ποιότητας ρούχα άρχισαν να αντικαθιστούν την ακριβή και μακράς διάρκειας μόδα. Θυμάται όταν ήταν παιδί να στήνει ένα αυτοσχέδιο ραφείο για τις κούκλες της αδελφής του και να δημιουργεί ρούχα γι' αυτές από χαρτί υγείας και μονωτική ταινία. Αργότερα, όταν το χαρτί υγείας μετατράπηκε σε υλικό, άρχισε να στρέφεται στη φύση για έμπνευση, αποδίδοντας τις ιδέες και τα σχέδιά του στο φυσικό του περιβάλλον. "Με τράβηξε η απεριόριστη δημιουργικότητα και ομορφιά της φύσης και πέρασα τα είκοσί μου χρόνια εξερευνώντας την και αγκαλιάζοντας δέντρα (κυριολεκτικά). Δυστυχώς, ακόμη και στις πιο απομακρυσμένες τοποθεσίες, υπήρχαν ενδείξεις της ανθρώπινης παρέμβασης."

Σύμφωνα με τον Γιακουμή, κάθε ρούχο που έχουμε στην κατοχή μας γίνεται μέρος της ζωής μας και επηρεάζει τα συναισθήματα και την προσωπικότητά μας. "Τα ρούχα μας ήταν πιο ανθεκτικά, υψηλότερης ποιότητας και παράγονταν με λιγότερα απόβλητα όταν κατασκευάζονταν στην Κύπρο από τοπικά ραφτάδικα και σχεδιαστές."

"Όταν τελείωσα τις σπουδές μου, είχαν απομείνει μόνο λίγοι ράφτες, οι οποίοι πλησίαζαν ήδη στη συνταξιοδότηση, οπότε επέλεξα να επικεντρωθώ στην κατασκευή ρούχων κατά παραγγελία, γεγονός που δικαιολογούσε τη συνεχή εμμονή μου με τη μοναδικότητα."

"Στόχος μου ήταν να σχεδιάζω ρούχα που παράγονται με βιώσιμο τρόπο, είναι άνετα στη χρήση και έχουν ελάχιστες έως καθόλου αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον. Το πιο σημαντικό είναι ότι τα ρούχα πρέπει να αντέξουν αρκετά για να ενσωματωθούν βαθιά στις αναμνήσεις μας", πρόσθεσε.

Στο πλαίσιο της δημιουργικής του διαδικασίας, ξεκινάει κάνοντας μεγάλους περιπάτους στη φύση παρατηρώντας χρωματικούς συνδυασμούς, μοτίβα και σχήματα, και στη συνέχεια σχεδιάζει σχέδια που μπορεί να χρησιμοποιήσει σε μεταγενέστερο στάδιο. "Εδώ είναι που μπαίνει η διαχρονικότητα- δεν έχει σημασία αν συνέλεξα την ιδέα πέρυσι, εξακολουθώ να είμαι σε θέση να δημιουργήσω ένα φόρεμα σήμερα χρησιμοποιώντας αυτή την έμπνευση", δήλωσε ο Γιακουμή

Υποστηρίζει ότι είχε την τύχη να ερωτευτεί τη μόδα σε νεαρή ηλικία, σε μεγάλο βαθμό λόγω της μητέρας του που έβλεπε υποσχέσεις σε εκείνον και τον ενθάρρυνε να εργαστεί στον κλάδο. "Οι σπουδές μου ξεκίνησαν πολύ πριν μπω στο πανεπιστήμιο", με διαβεβαίωσε. "Η πρώτη μου πρακτική άσκηση ήταν σε ένα κατάστημα ραπτικής ανδρικών ενδυμάτων στη γενέτειρά μου, τη Λάρνακα, όταν ήμουν 14."

Ο Γιακουμή εργάστηκε σε διάφορες μπουτίκ νυφικών, εργοστάσια ρούχων και εργαστήρια ραπτικής, και μόνο αφού πήρε το δίπλωμά του στο σχέδιο μόδας από το Πανεπιστήμιο Frederick αποφάσισε να κυνηγήσει το όνειρό του και να δημιουργήσει το δικό του ατελιέ στη Λεμεσό.

Στην ερώτηση ποιοι εξέχοντες διεθνείς σχεδιαστές μόδας επηρέασαν και ενέπνευσαν τη δουλειά του, αναφέρει ως είδωλό του τον Christian Dior. "Ο Dior μετατόπισε ολόκληρη τη βιομηχανία της μόδας από τη στρατιωτική εποχή στην Belle Époque, ενθαρρύνοντας τον κόσμο να ονειρευτεί ξανά". Παρομοίως, ο Jacob ζει επίσης τα όνειρά του δημιουργώντας τα τέλεια νυφικά για τις νύφες και εκλεκτές ενδυμασίες για τη συνοδεία τους.

"Η επερχόμενη συλλογή μου θα αποτελείται από περιορισμένα κομμάτια, επειδή δεν πιστεύω στη μαζική παραγωγή, αλλά αντίθετα στη δημιουργία μοναδικών κομματιών που μπορούν να διαρκέσουν μια ζωή". Πρόκειται για μια συλλογή που πειραματίζεται με διάφορα υλικά και κοψίματα, κάνοντας τα πάντα όσον αφορά τα σχήματα και τα χρώματα.

Είτε αντλεί επιρροές από τα δέντρα που αγκαλιάζει είτε από σεβαστά είδωλα της μόδας όπως ο Christian Dior, ο Γιακουμή ελπίζει ότι η επόμενη γενιά θα εμπνευστεί από την τέχνη και το απίστευτο ταλέντο του, έτσι ώστε η κυπριακή κληρονομιά που αποτελεί εδώ και καιρό μέρος της τοπικής βιομηχανίας μόδας να διαρκέσει για πολλά χρόνια.


Τα περιεχόμενα αυτού του άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των σχετικών εικόνων, ανήκουν στην Cyprus Mail
Οι απόψεις και οι γνώμες που εκφράζονται είναι του συγγραφέα και/ή της Cyprus Mail

Πηγή

 
Πίσω
Κορυφή