Τι νέο υπάρχει

[CYPRUS MAIL] Εκστρατευτής κατά του ρατσισμού απαγορεύτηκε από το βορρά προκαλώντας επικρίσεις...

human-rights-capaigner-960x948.jpg

Οι τουρκοκυπριακές αρχές δέχθηκαν επικρίσεις αυτή την εβδομάδα αφού ο Καμερουνέζος αγωνιστής κατά του ρατσισμού Emmanuel Achiri ανακάλυψε ότι του απαγορεύεται να πάει στο βορρά, παρόλο που ζει εκεί για σχεδόν μια δεκαετία.

Σύμφωνα με όσα δήλωσε το "υπουργείο Εσωτερικών" του βορρά στην Cyprus Mail, ο Achiri έχει πράγματι κηρυχθεί persona non grata εκεί, αλλά απέτυχε να δώσει τον λόγο

Ο Achiri είχε προηγουμένως ζήσει στον βορρά για συνολικά οκτώ χρόνια, αποκτώντας διδακτορικό από το Πανεπιστήμιο της Ανατολικής Μεσογείου. Έκτοτε έχει μετακομίσει στο Βέλγιο, όπου εργάζεται ως σύμβουλος πολιτικής και υπεράσπισης για το Ευρωπαϊκό Δίκτυο κατά του Ρατσισμού.

Σε ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ανακοίνωσε ότι δεν του επετράπη η είσοδος στο βορρά, αφού προσπάθησε να περάσει από το σημείο διέλευσης της οδού Λήδρας, αλλά δεν του επετράπη η είσοδος.

Είχε βρεθεί στο νησί ως μέλος επίσημης αντιπροσωπείας μαζί με μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και έναν Γερμανό βουλευτή, εξηγώντας ότι στόχος του ταξιδιού του στο νησί ήταν να "παρακολουθήσει τη διαχείριση της μετανάστευσης"

Και πρόσθεσε: "Πρέπει να πω ότι είμαι σοκαρισμένος. Σπούδασα ... και έζησα στη βόρεια Κύπρο για οκτώ χρόνια. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ήμουν υπόδειγμα φοιτητή, βοηθός διδασκαλίας στο Πανεπιστήμιο Ανατολικής Μεσογείου για έξι χρόνια."

Ανέφερε επίσης ότι ήταν συνιδρυτής της ομάδας υπεράσπισης των φοιτητών υπηκόων τρίτων χωρών στο βορρά "Φωνή των Διεθνών Φοιτητών (Vois)".

Πρόσθεσε "Θεωρώ επίσης τη βόρεια Κύπρο ως πατρίδα μου, και πιθανώς νοιάζομαι περισσότερο για τους ανθρώπους που έζησαν εδώ από ό,τι οι περισσότεροι πολιτικοί."

Επιπλέον, είπε, "φαίνεται ότι ο λόγος της απαγόρευσης αυτής οφείλεται στις πολιτικές μου δραστηριότητες."

Η Cyprus Mail επικοινώνησε με το "υπουργείο Εσωτερικών" του Βορρά, το οποίο επιβεβαίωσε ότι ο Achiri είχε κηρυχθεί persona non grata, αλλά δήλωσε ότι δεν μπορούσε να αποκαλύψει τους συγκεκριμένους λόγους για τους οποίους.

Σε απάντηση της απαγόρευσης εισόδου του Achiri στο βορρά, το Δίκτυο κατά του Ρατσισμού του βορρά δήλωσε ότι "καταδικάζουμε την άδικη μεταχείριση του Emmanuel Achiri."

"Θα θέλαμε να τονίσουμε ότι αυτή η στάση είναι απαράδεκτη. Η άδικη μεταχείριση του Emmanuel Achiri αποτελεί απόδειξη της έλλειψης σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των θεμελιωδών ελευθεριών ... Θεωρούμε ότι πρόκειται για παραβίαση των δικαιωμάτων του", ανέφεραν.


Τα περιεχόμενα αυτού του άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των σχετικών εικόνων, ανήκουν στην Cyprus Mail
Οι απόψεις και οι γνώμες που εκφράζονται είναι του συγγραφέα ή/και της Cyprus Mail

Πηγή

 
Πίσω
Κορυφή