Τι νέο υπάρχει

[Cyprus Mail] Ανασκόπηση εστιατορίου: Nomyia, Λευκωσία...

rest-main-960x704.jpg

Μου αρέσει να γράφω κριτικές για εστιατόρια fusion. Σε σύγκριση με άλλα μέρη, τα θέματα συζήτησης είναι σχεδόν ατελείωτα. Μπορεί κανείς να εστιάσει στα πολλαπλά στρώματα γεύσεων των πιάτων, στην πολυπλοκότητά τους, στο αν είναι ισορροπημένα ή όχι και, τέλος, στην εμφάνιση του φαγητού μπροστά σου, συχνά περίτεχνη και πολύχρωμη

Έτσι, όταν έμαθα για το Nomyia, ένα ασιατικό-μεξικάνικο μαγαζί που άνοιξε πρόσφατα στη Λευκωσία, ήξερα ότι έπρεπε να το δοκιμάσω

Το μαγαζί, που βρίσκεται μέσα στο δημοφιλές μπαρ Potopolio στη λεωφόρο Κέννεντυ, μου έδωσε ξεχωριστά pop-up vibes. Μίνιμαλ, αλλά κομψό, το Nomyia απευθύνεται σε μια νεαρή πελατεία που θέλει να διευρύνει τους γαστρονομικούς της ορίζοντες

Το pièce de résistance είναι τα sushi burritos, τα οποία στην πραγματικότητα με προσέλκυσαν και εμένα εξ αρχής. Μερικές άλλες ιαπωνικές και κορεατικές σπεσιαλιτέ του δρόμου ήταν αρκετές για να προσελκύσουν τον περίεργο ουρανίσκο μου, οπότε, μαζί με την πιστή μου συντροφιά για φαγητό, ένα ασυνήθιστα κρύο βράδυ Πέμπτης, κατευθύνθηκα προς το μέρος

Το Nomyia είναι hip, νεανικό και ενεργητικό, μέρος του νέου γαστρονομικού τοπίου της πρωτεύουσας. Ίσως λίγο υπερβολικά, καθώς κανείς δεν μας έδινε σημασία και δεν υπήρχε ίχνος του μενού

Μόνο αργότερα, όταν βρέθηκα εκατοστά μακριά από το να διαμαρτυρηθώ, συνειδητοποίησα ότι ήταν ήδη στο τραπέζι, σε μορφή QR code, μια υπενθύμιση της προχωρημένης ηλικίας μου, καθώς, ίσως υποσυνείδητα, είμαι ακόμα προσκολλημένος στους παλιούς τρόπους

Περνάμε στο φαγητό. Όπως ανέφερα νωρίτερα, έπρεπε απλώς να δοκιμάσω ένα μπουρίτο σούσι, οπότε επέλεξα το τηγανητό samurai pollo, με κοτόπουλο μεξικάνικου τύπου, τυρί Edam, pico de gallo, κόκκινη πιπεριά, γλυκό καλαμπόκι και αβοκάντο, τυλιγμένο σε φύκια nori.

Το φαγητό του δρόμου είναι συχνά μπουκίτσες, οπότε έπρεπε να παραγγείλω και μερικά άλλα στοιχεία, παρόλο που εκείνη τη στιγμή φανταζόμουν την αυστηρή έκφραση του διαιτολόγου μου.

Επιλέξαμε μια σαλάτα με πάπια γλασαρισμένη με ταμάρινδο, ψητή γλυκοπατάτα, φακές μπελούγκα και σάλτσα μάνγκο, μπουκιές τηγανητού κοτόπουλου με κορεάτικη σάλτσα γκοτσουτζάνγκ και σουσάμι, καλοκαιρινά spring rolls με γαρίδες στον ατμό, φρέσκο δυόσμο, γυάλινα νουντλς και σάλτσα φιστικιού και τέλος ζυμαρικά στον ατμό με χοιρινό κιμά και γαρίδες, λάχανο, φρέσκα κρεμμυδάκια και τζίντζερ.

Από πού να αρχίσω; Το μπουρίτο σούσι διατήρησε την υπόσχεσή του. Πολύπλοκο, αλλά διακριτικό, διατήρησε τη μεξικάνικη ατμόσφαιρα, εμπλουτισμένο με το ρύζι σούσι και τα φύκια nori.

Τα ζυμαρικά είχαν την τέλεια ποσότητα γαρίδας και χοιρινού, μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς η σωστή ισορροπία μεταξύ των πρωτεϊνών είναι συχνά άπιαστη.

Τα καλοκαιρινά ρολά και η σαλάτα με πάπια ήταν λίγο απογοητευτικά. Το πρώτο, παρά τον δυόσμο και την εξαιρετική σάλτσα φιστικιού, το ένιωσα στεγνό, ενώ οι φακές μπελούγκα στη σαλάτα υπερκάλυπταν εντελώς την πάπια, γεγονός που έκανε το πιάτο μάλλον συγκεχυμένο. Όταν σερβίρεται πάπια, θα πρέπει πάντα να είναι ο πρωταγωνιστής.

Ωστόσο, το καλύτερο πιάτο της βραδιάς ήταν τελικά οι μπουκιές τηγανητού κοτόπουλου. Πικάντικο χωρίς να είναι υπερβολικό, η σάλτσα gochujang έκανε στην πραγματικότητα το πιάτο πιο ελαφρύ και το τηγανητό κοτόπουλο ήταν μαγειρεμένο στην εντέλεια, η επικάλυψη τραγανή και το κρέας ζουμερό.

Συνολικά, το γεύμα ήταν ευχάριστο, αρκετά ενδιαφέρον ώστε να με κάνει να θέλω να δοκιμάσω και άλλες συμμετοχές. Ίσως, όμως, να επιλέξω αντί γι' αυτό το φαγητό να το παραλάβω ή να το παραδώσω. Τίποτα κακό με την τοποθεσία, αλλά, καθώς λειτουργεί κυρίως ως μπαρ, ένιωθα αρκετά θορυβώδης μερικές φορές.

Ανεξάρτητα από αυτό, άλλο ένα μέρος που προστίθεται στην ολοένα και διευρυνόμενη διεθνή γαστρονομική σκηνή της Λευκωσίας και δεν μπορώ παρά να χαίρομαι!

VITAL STATISTICS

SPECIALTY Asian fusion

WHERE Nomyia, John Kennedy Avenue 46D, Nicosia

WHEN Δευτέρα 6.30-10.30μμ, Τρίτη έως Παρασκευή 12-2.30μμ και 6.30-10.30μμ, Σάββατο 7.30-10.30μμ, Κυριακή κλειστά

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ 22 055099

ΠΟΣΟ Sushi burritos €7,50 έως €9,50, σαλάτες €8,50 έως €10, ορεκτικά €5.50 έως €9


Τα περιεχόμενα αυτού του άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των σχετικών εικόνων, ανήκουν στην Cyprus Mail
Οι απόψεις και οι γνώμες που εκφράζονται είναι του συγγραφέα ή/και της Cyprus Mail

Πηγή

 
Πίσω
Κορυφή