Τι νέο υπάρχει

[PIO] Χαιρετισμός του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Νίκου Χριστοδουλίδη στην τελετή εγκαινίων έργων στον Δήμο Πέγειας: Παραλιακός πεζόδρομος, Λεωφόρος

41830.jpg




Είναι με ιδιαίτερη χαρά που συμμετέχω στη σημερινή εκδήλωση για να τελέσουμε τα εγκαίνια σημαντικών έργων που ολοκληρώθηκαν στον Δήμο Πέγειας και που είμαι σίγουρος θα βελτιώσουν την καθημερινότητα τόσο των δημοτών όσο και των επισκεπτών της περιοχής. Φίλε Μαρίνο, είναι εμφανείς οι αλλαγές και θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την πρόσκληση να τελέσω σήμερα τα εγκαίνια. Να συγχαρώ [ΕΠΊΣΗΣ] τόσο εσένα όσο και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Πέγειας για την προσήλωσή σας όλα αυτά τα χρόνια στην υλοποίηση έργων και δράσεων, που συνέβαλαν στην ουσιαστική αναβάθμιση του Δήμου σας, αλλά και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών γιατί αυτός είναι ο στόχος μας.

Ενόψει της υλοποίησης της μεγαλεπήβολης μεταρρύθμισης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, τα έργα που εγκαινιάζουμε σήμερα αναμφίβολα θα συμβάλουν ουσιαστικά στην επίτευξη ενός εκ των σημαντικότερων στόχων μας, εκείνον της καλυτέρευσης της ποιότητας ζωής των πολιτών. Ιδιαίτερα στο πλαίσιο της δημιουργίας του νέου Δήμου Ακάμα μετά την ενοποίηση του Δήμου Πέγειας με τις Κοινότητες Ακουρσού, Ίνειας, Κάθηκα, Κάτω Αρόδων, Κισσόνεργας και Πάνω Αρόδων, έργα που εγκαινιάζουμε σήμερα με πολεοδομικό χαρακτήρα αναμφίβολα ενισχύουν τις προσφερόμενες υπηρεσίες σε ντόπιους και επισκέπτες.

Τα πρώτα έργα που εγκαινίασα ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας, οι πρώτες περιοχές που επισκέφθηκα ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας ήταν οι κοινότητες του Ακάμα, ακριβώς λόγω της σημασίας που δίδουμε σε αυτή την περιοχή και μαζί, σε συνεργασία με τις κοινότητες, πολύ σύντομα θα ανακοινώσουμε και νέες δράσεις για να αξιοποιήσουμε αυτή τη μοναδική για τον τόπο μας περιοχή.

Το έργο για τη διαμόρφωση του παραλιακού πεζόδρομου στον Δήμο Πέγειας εντάσσεται στο πλαίσιο του Στρατηγικού Σχεδίου 2024-2026 του Υπουργείου Εσωτερικών για τη υλοποίηση έργων και ρυθμιστικών σχεδίων με σκοπό την αστική και αγροτική ανάπτυξη. Το έργο, μήκους περίπου 1,5 χιλιομέτρων, αποτελεί την πρώτη φάση ανάπλασης του παραλιακού μετώπου του Δήμου –ήταν κάτι που χρειαζόταν να γίνει εδώ και χρόνια– με δαπάνη για τις κατασκευαστικές εργασίες που ξεπερνά τα 2.5 εκατομμύρια ευρώ. Κατασκευάστηκαν πεζόδρομος και ποδηλατόδρομος, χώρος αθλοπαιδιών, υπαίθριο γυμναστήριο, σύγχρονοι παιδότοποι με υποδομές για την απρόσκοπτη πρόσβαση των Ατόμων με Αναπηρία, καθιστικοί χώροι πλήρως εξοπλισμένοι, μικρό αμφιθέατρο και χώροι υγιεινής, ενώ έγινε τοπιοτέχνηση χώρων πρασίνου με κυπριακά φυτά και δέντρα. Έγινε μια πολύ προσεκτική δουλειά. Επιπρόσθετα, με την εντυπωσιακή μεταλλική πεζογέφυρα, μήκους 40 μέτρων, συνδέονται με ασφαλή και λειτουργικό τρόπο ο Δήμος Πέγειας και η Κοινότητα Κισσόνεργας στην περιοχή που μελλοντικά θα κατασκευαστεί η Μαρίνα Πάφου. Και για να απαντήσω στην πρόσκληση/πρόκληση που ανέφερες, φίλε Δήμαρχε, να είστε σίγουρος ότι τα εγκαίνια θα γίνουν κατά τη δική μας διακυβέρνηση, και αυτό δεν είναι δέσμευση, είναι υπόσχεση που θα υλοποιήσουμε. Είναι και προτεραιότητα του ΕΒΕ Πάφου και η υλοποίηση αυτού του έργου θα διορθώσει μια στρέβλωση που υπήρχε εδώ και χρόνια στην επαρχία Πάφου.

Είναι θεωρώ από όλους αντιληπτό από τα όσα προανέφερα ότι δημιουργήθηκε στον Δήμο ένα ενιαίο –όλα τα έργα έχουν σχέση μεταξύ τους– σύγχρονο, γραμμικό, πολυλειτουργικό πάρκο, το οποίο μπορεί να λειτουργήσει, ανάμεσα σε πολλά άλλα, και ως χώρος άθλησης και αναψυχής για όλες τις ηλικίες. Στόχος, εξάλλου, του έργου είναι η δημιουργία ενός σημείου αναφοράς για τον Δήμο Πέγειας, ενός χώρου συναπαντήματος, όπου οι δημότες και οι επισκέπτες μπορούν να σμίξουν και να απολαύσουν στιγμές ξεκούρασης, να αθληθούν και να ψυχαγωγηθούν δίπλα από τη θάλασσα, σε ένα σημείο με μοναδική ομορφιά.

Δράττομαι της ευκαιρίας με τη σημερινή μου παρουσία εδώ να αναφερθώ στο Σχέδιο Ανάπτυξης της Πέγειας. Θέλω να σας ενημερώσω ότι η Κυβέρνηση, το Υπουργείο Εσωτερικών και το αρμόδιο Τμήμα Πολεοδομίας και Οικήσεως είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο για την ολοκλήρωση των εργασιών εκπόνησης του Τοπικού Σχεδίου Πέγειας, και στόχος μας είναι το Τοπικό Σχέδιο να τεθεί σε ισχύ στους επόμενους λίγους μήνες.

Γνωρίζω ότι είναι κάτι που όλοι περιμένετε .Γνωρίζω πάρα πολύ καλά το γεγονός ότι μέχρι σήμερα, η διοικητική περιοχή της Πέγειας διχοτομείται πολεοδομικά και στη σχετικά μικρή αυτή έκταση εφαρμόζονται δύο διαφορετικά Σχέδια Ανάπτυξης, δηλαδή το Τοπικό Σχέδιο Πάφου στην περιοχή του Κόλπου των Κοραλλίων και η Δήλωση Πολιτικής για την Ύπαιθρο στην υπόλοιπη έκταση, [ΤΑ ΟΠΟΊΑ] δεν εξυπηρετούν πλέον ούτε ανταποκρίνονται στις σύγχρονες ανάγκες και τον ρυθμό ανάπτυξης ενός μεγάλου δήμου, όπως η Πέγεια. Για τους λόγους αυτούς, κρίθηκε αναγκαίο να εκπονηθεί ένα ενιαίο Τοπικό Σχέδιο που θα καλύπτει τις ανάγκες ολόκληρης της διοικητικής περιοχής. Δεν έχω αμφιβολία πως με την εφαρμογή του Τοπικού Σχεδίου Πέγειας θα αντιμετωπιστεί μια στρέβλωση και η περιοχή θα αποκτήσει μια νέα δυναμική, μέσα από την προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης και της πιο ορθολογιστικής οργάνωσής της. Παράλληλα, διατηρείται η φυσιογνωμία και το μοναδικό φυσικό περιβάλλον της Πέγειας και του νέου Δήμου Ακάμα και αναδεικνύεται η ξεχωριστή ταυτότητά τους.

Ένα από τα μειονεκτήματα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να κρύψω το τι πιστεύω, και σε αυτό το πλαίσιο με ακούσατε σε αρκετές περιπτώσεις να αναφέρομαι στον νέο δήμο του Ακάμα, που θα λειτουργήσει στη νέα του μορφή σε μερικές βδομάδες. Η μεταρρύθμιση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης βρίσκεται προ των πυλών, μια τεράστια, ριζική αλλαγή για τις τοπικές κοινωνίες του τόπου μας. Έχω δηλώσει στο παρελθόν, δεν θα το πάρω πίσω, πως προσωπικά θεωρώ τον διαχωρισμό των Κοινοτήτων του Ακάμα λανθασμένο. Ασχέτως με τη δική μου προσωπική άποψη –δεν μπορώ να κρύβω κάτι που πιστεύω– και παρά τις αδυναμίες που τόσο η Κυβέρνηση όσο και τα κοινοβουλευτικά κόμματα εντοπίζουμε γενικά, όπως έχω τονίσει κατ’ επανάληψη, παραμένουμε προσηλωμένοι –και είμαι σίγουρος θα το πετύχουμε– στην πιστή εφαρμογή της νομοθεσίας που έχει ψηφιστεί. Μάλιστα, οι αρμόδιες Υπηρεσίες του Υπουργείου Εσωτερικών και η Κυβέρνηση γενικότερα εργαζόμαστε πυρετωδώς για την υλοποίηση των προνοιών που περιλαμβάνονται σε αυτή τη μεγάλη για τον τόπο μας μεταρρύθμιση.

Στην υλοποίηση όμως κάθε μεγάλης μεταρρύθμισης σίγουρα θα προκύψουν προβλήματα, δυσκολίες, προκλήσεις. Μην αναμένετε ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Σας διαβεβαιώνω λοιπόν και σήμερα ότι θα αξιολογούμε συνεχώς τα δεδομένα που δημιουργούνται μέσα από την υλοποίηση αυτής της μεγάλης μεταρρύθμισης και αν προκύψουν ανάγκες για αλλαγές, πάντα σε συνεννόηση μαζί σας, θα προχωρήσουμε σε αυτές τις αλλαγές.

Όταν σκέφτομαι τη μεγάλη μεταρρύθμιση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, στο μυαλό μου έρχεται η μεγαλύτερη κοινωνική μεταρρύθμιση στον τόπο, το ΓΕΣΥ. Μια πολύ σωστή μεταρρύθμιση, την οποία υλοποιήσαμε και θα διαφυλάξουμε, και τη φιλοσοφία της οποίας δεν θα αγγίξουμε. Αλλά το να λέμε ότι δεν υπάρχουν προβλήματα και στρεβλώσεις σημαίνει ότι κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας. Είμαστε εδώ για να αντιμετωπίσουμε τις προκλήσεις σε σχέση με την υλοποίηση της μεταρρύθμισης. Το ίδιο ισχύει και για τη μεταρρύθμιση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Για αυτό δεν θέλω ούτε να ανησυχείτε ούτε να προβληματίζεστε. Σε περίπτωση που στο πλαίσιο υλοποίησης αυτής της μεταρρύθμισης προκύψουν προβλήματα, είμαστε εδώ, σε συνεργασία με εσάς, να προβούμε στις όποιες αλλαγές χρειάζεται να γίνουν.

Πρόκειται για μια άκρως σημαντική μεταρρύθμιση, ουδείς αμφιβάλλει, και δεν θέλω να υπάρχει οποιαδήποτε άλλη εντύπωση για το πώς την προσεγγίζουμε από πλευράς Πολιτείας.

Τα όσα θα προκύψουν μετά την 1η Ιουλίου θα είναι πρωτόγνωρα για όλους μας και για αυτό απαιτείται σύμπνοια, υπομονή και επιμονή μέχρι όλοι να προσαρμοστούμε. Πρώτα εμείς, το κεντρικό κράτος, οι Τοπικές Αρχές και όλοι οι πολίτες.

Θέλω να μεταφέρω προς όλους σας την ετοιμότητα της Κυβέρνησης ευρύτερα να σας παράσχει κάθε δυνατή βοήθεια, έτσι ώστε η μετάβαση στην καινούργια κατάσταση πραγμάτων να είναι ομαλή και σταδιακά να έχει τα επιθυμητά για όλους μας αποτελέσματα.

Είμαι βέβαιος πως οι ηγεσίες των επτά δημοτικών διαμερισμάτων του Δήμου Ακάμα θα έχουν αγαστή συνεργασία, βάζοντας πάνω από όλα το καλώς νοούμενο συμφέρον και την ευημερία των συνδημοτών τους, την ανάπτυξη του Δήμου ως ενιαία μονάδα και τη διατήρηση του ιδιαίτερου χαρακτήρα των δημοτικών διαμερισμάτων.

Μόνο με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσετε να προσφέρετε στους ανθρώπους σας, στους κατοίκους του Δήμου Ακάμα, που θα είναι περίπου 30 χιλιάδες, το κίνητρο, για να συνεχίσουν να δημιουργούν και να οραματίζονται για ένα καλύτερο μέλλον.

Η Κυβέρνηση παραμένει συνεχώς συμπαραστάτης και στήριγμά σας. Ως μια τουριστική περιοχή, ο Δήμος Πέγειας –και στη συνέχεια ο Δήμος Ακάμα– προσελκύει κάθε χρόνο χιλιάδες επισκέπτες, οι οποίοι απολαμβάνουν τις υψηλού επιπέδου τουριστικές υπηρεσίες. Τα έργα που εγκαινιάζουμε σήμερα, πέραν των όσων ήδη έχουμε εγκαινιάσει, είμαι βέβαιος ότι θα συμβάλουν στην περαιτέρω αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος της περιοχής και την ανάπτυξη καινούργιων και καινοτόμων υποδομών και υπηρεσιών, που να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής.

Την ίδια στιγμή, είμαι απόλυτα βέβαιος πως με τη δημιουργία βασικών υποδομών, όπως είναι η ανάπτυξη και η βελτίωση του οδικού δικτύου –κάτι που έπρεπε να γίνει πριν 30 χρόνια– που εξυπηρετεί όλες τις κατηγορίες των χρηστών του με ασφάλεια, ενθαρρύνεται η Η παρουσία μου σήμερα εδώ συνιστά μια έμπρακτη δήλωση της σημασίας που η Κυβέρνηση προσδίδει στην πρόοδο των τοπικών κοινοτήτων.

Κλείνοντας, επιτρέψτε μου να σας συγχαρώ για ακόμα μια φορά για το έργο σας και την αγάπη και το μεράκι που καταθέτετε για το καλό του τόπου σας, για το καλό της πατρίδας μας. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την κατάθεση του θεμέλιου λίθου της μαρίνας.

(ΡΜ/ΓΣ/ΝΓιαν)
Contents of this article including associated images are belongs PIO
Views & opinions expressed are those of the author and/or PIO

Source

 
Πίσω
Κορυφή