Τι νέο υπάρχει

[PIO] Δηλώσεις του Προέδρου της Δημοκρατίας

41831.jpg




Μακάρι να υπάρξει είτε θετική ανταπόκριση από την τουρκική πλευρά είτε και πρόσκληση από τον ίδιο τον Γενικό Γραμματέα (ΓΓ) των Ηνωμένων Εθνών (ΗΕ) για συνάντηση, είπε σήμερα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.

Σε δηλώσεις του μετά τα εγκαίνια έργων στην Πέγεια, κληθείς να σχολιάσει την αναθεώρηση προς τα πάνω της κυπριακής οικονομίας από τον Οίκο Αξιολόγησης Μoody’s, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Πρόκειται για μια σημαντική εξέλιξη, από σταθερή πορεία σε θετική.

Και θεωρώ ότι είναι αναγνώριση του τρίπτυχου της Κυβέρνησης όσον αφορά τη γενικότερη οικονομική μας πολιτική, που συνοψίζεται σε υπεύθυνη δημοσιονομική πολιτική, σε ένα ισχυρό χρηματοπιστωτικό σύστημα και σε συνεχείς και τολμηρές μεταρρυθμίσεις.

Σε αυτό το πλαίσιο θα συνεχίσουμε, ακριβώς για να έχουμε μια ισχυρή οικονομία που θα μας επιτρέπει –γιατί αυτό είναι το βασικό ζητούμενο– να έχουμε μια στοχευμένη κοινωνική πολιτική για όλους αυτούς τους συμπολίτες μας που θα πρέπει να βοηθούμε, και την ίδια στιγμή, για να μπορούμε [ΝΑ] έχουμε πολιτικές στους τομείς της Υγείας και της Παιδείας, που αποτελούν προτεραιότητα για την Κυβέρνηση.»

Ερωτηθείς για το θέμα σύστασης πανευρωπαϊκού συστήματος αεράμυνας, ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης είπε: «Το θέμα πρωτοσυζητήθηκε όταν ήμουν στην Αθήνα στο συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας, στο οποίο με κάλεσε ο Έλληνας Πρωθυπουργός. Κατά τη διάρκεια του γεύματος με την Πρόεδρο της Επιτροπής ήταν, ναι, μια ιδέα του Έλληνα Πρωθυπουργού, με την οποία συμφωνούμε απόλυτα.

Ως Κυπριακή Δημοκρατία στηρίζουμε αυτή τη θέση και είμαι σίγουρος ότι τα επόμενα χρόνια θα έχουμε εξελίξεις προς αυτή την κατεύθυνση.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ), για να μπορεί να σταθεί σε διεθνές επίπεδο, να μπορεί να διαδραματίσει αυτόν τον γεωπολιτικό ρόλο που διεκδικεί, που θέλει να διεκδικήσει, θα πρέπει να είναι στρατηγικά αυτόνομη. Και όταν λέμε στρατηγικά αυτόνομη, μιλάμε πρωτίστως για τα θέματα άμυνας, ασφάλειας και ενέργειας. Άρα, συμφωνώ απόλυτα με τη συγκεκριμένη εισήγηση.»

Σε ερώτηση αν συζήτησε το θέμα με την Πολωνική Κυβέρνηση κατά την πρόσφατη επίσημη επίσκεψή του στη χώρα, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Σίγουρα. Είναι ένα θέμα που ως Κυπριακή Δημοκρατία είμαστε σε εκείνα τα κράτη μέλη της ΕΕ που υποστηρίζουν μια στρατηγικά αυτόνομη ΕΕ, όχι στα λόγια αλλά στις πράξεις. Και ένας από τους βασικούς πυλώνες για να μπορούμε να μιλάμε για στρατηγικά αυτόνομη ΕΕ είναι ο τομέας της άμυνας, της ασφάλειας και της ενέργειας.»

Ερωτηθείς αν το πιθανό νέο πακέτο κυρώσεων κατά της Ρωσίας μπορεί να επηρεάσει ναυτιλιακές εταιρείες στην Κύπρο, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Να ξεκαθαρίσω ότι ως Κυπριακή Δημοκρατία εφαρμόζουμε πιστά τις αποφάσεις, τις κυρώσεις της ΕΕ. Είναι, δυστυχώς, κάποια τρίτα κράτη, που είναι συνδεδεμένα με την ΕΕ, που δεν εφαρμόζουν αυτές τις κυρώσεις και κατ’ επέκταση δεν είναι και αποτελεσματικές, διότι αν δεν εφαρμόζονται από όλους, αντιλαμβάνεστε τα προβλήματα.

Από κει και πέρα, όσον αφορά τα εθνικά θέματα, σε συνεργασία με την Ελλάδα και τη Μάλτα, εντός του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου λαμβάνουμε όλα εκείνα τα μέτρα, έτσι ώστε να αποφευχθούν τυχόν παρενέργειες.

Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξουν –θέλω να είμαι απόλυτα ειλικρινής– αλλά αυτή τη στιγμή η προσπάθεια μας εστιάζεται στο να ληφθούν αποφάσεις, οι οποίες να μην επηρεάζουν αρνητικά τα κράτη μέλη της ΕΕ.»

Ερωτηθείς για την υπόθεση του Θανάση Νικολάου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Να σας θυμίσω ότι επί δικής μας διακυβέρνησης προχωρήσαμε, μετά από 19 χρόνια –σε συνεννόηση με τη μητέρα, διότι είμαι σε επαφή με τη μητέρα, είμαστε δίπλα της σε αυτόν τον αγώνα, σε αυτή την προσπάθεια– με τον διορισμό ανακριτών. Δεν θα πρέπει να προτρέξουμε. Να αναμένουμε να τους αφήσουμε (να εργαστούν), έχουν δοθεί συγκεκριμένοι όροι, εντολές. Θέλουμε να δούμε αν σε αυτά τα 19 χρόνια υπήρξαν παραλείψεις, εσκεμμένες, το τι έγινε κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ακριβώς για να δικαιωθεί και η μητέρα του Θανάση, που, επαναλαμβάνω, είμαστε σε συνεχή επαφή μαζί της από την πρώτη μέρα που ανέλαβα τα καθήκοντά μου.»

Σε άλλη ερώτηση ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Είμαστε σε επαφή με την οικογένεια. Να αφήσουμε να ολοκληρωθεί το πόρισμα, αυτό είναι το βασικό ζητούμενο, αυτή είναι και η απαίτηση της μητέρας του Θανάση. Ο στόχος που προχωρήσαμε σε αυτή μας την απόφαση, 19 χρόνια μετά, είναι ακριβώς διότι δεν θέλουμε τίποτε να είναι κρυφό σε σχέση με τη συγκεκριμένη υπόθεση. Όλα στο φως, να δούμε αν υπάρχουν ευθύνες και αν υπάρχουν, να αποδοθούν. Να αφήσουμε τους ανακριτές να κάνουν τη δουλειά τους και θα δούμε πώς θα προχωρήσουμε.»

Σε σχέση με διαφωνίες για το Εθνικό Ινστιτούτο Καρκίνου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Δεν υπάρχει καμία διαφωνία. Είναι προεκλογική εξαγγελία και ως τέτοια είχε συμπεριληφθεί στον προϋπολογισμό του 2024. Τι συζητούμε εσωτερικά; Αν θα είναι εντός ή εκτός του Υπουργείου Υγείας. Εκείνο που μας ενδιαφέρει είναι πώς αυτό το Ινστιτούτο θα είναι πιο αποτελεσματικό. Καμία διχογνωμία, καμία διαφορετική προσέγγιση, καμιά δεύτερη σκέψη.»

Σε ερώτηση για τη μαρίνα Πάφου, ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης είπε: «Κατά τη διάρκεια της δικής μας θητείας θα τεθεί ο θεμέλιος λίθος για τη μαρίνα. Ήδη προχωρήσαμε, ήταν το πρώτο αίτημα που δέχθηκα από το ΕΒΕ Πάφου. Το αρμόδιο Υφυπουργείο Τουρισμού έχει προχωρήσει σε όλες τις διαδικασίες και είναι κάτι που λείπει από την επαρχία Πάφου. Σε όλες τις επαρχίες είναι κάτι που χρειάζεται να γίνει. Είναι κάτι που ως Πολιτεία το λέμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια και πρέπει να υλοποιηθεί. Κατά τη διάρκεια της δικής μας διακυβέρνησης θα τεθεί ο θεμέλιος λίθος.»

Κληθείς να σχολιάσει δημοσίευμα ότι κινδυνεύει το έργο αυτό, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Είμαι γενικότερα προβληματισμένος με τον τρόπο ανάθεσης τέτοιων μεγάλων έργων. Εκείνο που μας ενδιαφέρει δεν είναι απλώς να ανατίθενται έργα, αλλά εκείνοι που τα αναλαμβάνουν να μπορούν να τα υλοποιήσουν. Αυτό είναι το βασικό ζητούμενο. Και θέλω, σε αυτό το πλαίσιο, για όλα τα μεγάλα έργα, να πω ότι πρώτον, το κράτος δεν εκβιάζεται και δεύτερον, οι όποιες υποχρεώσεις έχουν αναληφθεί θα πρέπει να υλοποιούνται. Αν δεν είναι σε θέση να υλοποιηθούν οι δεσμεύσεις που έχουν αναληφθεί από εταιρείες, δεν θα μείνουμε απλά να τους βλέπουμε και να περνά ο καιρός. Εμάς μας ενδιαφέρει να υλοποιηθούν τέτοια σημαντικά έργα, είτε αφορούν τη Λάρνακα είτε την Πάφο είτε τη Λεμεσό. Και πρέπει να δούμε γενικότερα το θέμα ανάθεσης τέτοιων στρατηγικών έργων, διότι πρόκειται για στρατηγικό έργο.»

Κληθείς να πει πότε επανέρχεται στην Κύπρο η προσωπική απεσταλμένη του ΓΓ των ΗΕ κα Holguín, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Δεν έχω ενημέρωση για κάθοδο της σε συγκεκριμένη ημερομηνία. Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι μετά την 1η Ιουνίου, εντός Ιουνίου, ενδεχομένως εντός του πρώτου δεκαπενθήμερου, θα μεταβεί στη Νέα Υόρκη, για να συζητήσει με τον ΓΓ των ΗΕ και να τον ενημερώσει. Από κει και πέρα είμαστε εδώ.

Από δικής μας πλευράς είμαστε έτοιμοι για διάλογο, είμαστε έτοιμοι για συζήτηση. Δεν φοβόμαστε τον διάλογο, δεν μας ανησυχεί ο διάλογος. Ξέρουμε τι θέλουμε, ξέρουμε πού θέλουμε να πάμε και μακάρι να υπάρξει είτε θετική ανταπόκριση από την τουρκική πλευρά είτε και πρόσκληση από τον ίδιο τον ΓΓ. Έχω μεταφέρει στην κα Holguín ότι είμαι έτοιμος για συνάντηση.»

Σε ερώτηση αν έχει υπάρχει κάτι νεότερο από την τουρκική πλευρά για τη στάση της στο θέμα επανέναρξης των συνομιλιών, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Όχι, μέχρι στιγμής δεν έχω οποιαδήποτε νέα ενημέρωση ή κάτι που να μπορώ να αναφέρω δημόσια. Ενημερώθηκα από τον Έλληνα Πρωθυπουργό για τα όσα συζητήθηκαν (κατά τη συνάντηση του με τον Τούρκο Πρόεδρο). Αν πραγματικά μας ενδιαφέρει η επανέναρξη των συνομιλιών, δεν θεωρώ ότι πρέπει να μιλήσω δημόσια, πιο συγκεκριμένα.»

(ΡΜ/ΓΣ/ΝΓιαν)
Contents of this article including associated images are belongs PIO
Views & opinions expressed are those of the author and/or PIO

Source

 
Πίσω
Κορυφή