Τι νέο υπάρχει

[CYPRUS MAIL] Ο Χριστοδουλίδης τονίζει τη σημασία του Πάσχα...

nik-960x640.jpg

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Νίκος Χριστοδουλίδης τόνισε "τη σημασία του Πάσχα" και εξέφρασε τις ευχές του για την ευημερία και την επιτυχία όλων των Κυπρίων, εκφωνώντας τηλεοπτικό διάγγελμα προς το έθνος

Ο κ. Χριστοδουλίδης αναγνώρισε την ιδιαίτερη σημασία της πασχαλινής περιόδου, πριν, ωστόσο, θρηνήσει ότι "το μήνυμα της ελπίδας εξακολουθεί να μην ακούγεται στις κατεχόμενες εκκλησίες για 50η συνεχή χρονιά."

Εξέφρασε την αλληλεγγύη του σε όλους όσοι πλήττονται από τη διαίρεση, τονίζοντας τη δέσμευσή του για επανέναρξη ουσιαστικών διαπραγματεύσεων για λύση του Κυπριακού στη βάση συμφωνημένων πλαισίων.

"Εν μέσω ενός ασταθούς γεωπολιτικού περιβάλλοντος, θέλω να διαβεβαιώσω ότι καταβάλλονται προσπάθειες για τη διασφάλιση της οικονομικής σταθερότητας της χώρας, της εσωτερικής ασφάλειας και της περιφερειακής σταθερότητας", είπε.

Παρά τις προκλήσεις, εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι η οικονομία της χώρας παραμένει σε τροχιά ανάπτυξης με θετικές προοπτικές για το μέλλον.

Ο πρόεδρος υπογράμμισε επίσης τη σημασία των στοχευμένων κοινωνικών πολιτικών που εστιάζουν στις ανάγκες των ανθρώπων, συμπεριλαμβανομένων ειδικών μέτρων για τις ευάλωτες ομάδες, τη μεσαία τάξη, τα νοικοκυριά, τις επιχειρήσεις, τους ηλικιωμένους, τις μονογονεϊκές οικογένειες, τα άτομα με αναπηρία, "και όλους όσοι έχουν ανάγκη στήριξης."

Στη συνέχεια υπογράμμισε τις "συνεχιζόμενες προσπάθειες της κυβέρνησης όσον αφορά τη μετανάστευση, τη στέγαση, την ενέργεια και τις θεσμικές μεταρρυθμίσεις, υποσχόμενος να βρει "μόνιμες και βιώσιμες λύσεις"."

Ο κ. Χριστοδουλίδης ολοκλήρωσε την ομιλία του καλώντας σε προσωπικό προβληματισμό και συλλογική περισυλλογή, προτρέποντας "σε μια επιστροφή στις πηγές της πίστης και της παράδοσης για να αντλήσουμε δύναμη, να μοιραστούμε την αγάπη και να κατανοήσουμε βαθιά τον θρίαμβο της ζωής επί του θανάτου."

"Θέλω να εκφράσω τις εγκάρδιες ευχές μου για Καλό Πάσχα και ευημερία για τα επόμενα χρόνια σε όλους", είπε.


Τα περιεχόμενα αυτού του άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των σχετικών εικόνων, ανήκουν στην Cyprus Mail
Οι απόψεις και οι γνώμες που εκφράζονται είναι του συγγραφέα ή/και της Cyprus Mail

Πηγή

 
Πίσω
Κορυφή