Τι νέο υπάρχει

Απόκτηση αγγλικής βίζας στην Κύπρο

Evgeny2047084

New member
Γεια σε όλους!

Πήρα σήμερα τη βίζα μου για το Ηνωμένο Βασίλειο για 2 χρόνια) Παρακάτω θα δείτε πώς ήταν η δική μου διαδικασία, ίσως κάποιος τη βρει χρήσιμη:)

Αίτηση για βίζα του Ηνωμένου Βασιλείου στην Κύπρο

Βήμα 1. Συμπληρώστε τη φόρμα.

Η φόρμα συμπληρώνεται online Επισκεφθείτε το Ηνωμένο Βασίλειο ως τυπικός επισκέπτης


Έκανα αίτηση για βίζα τυπικού επισκέπτη για 2 χρόνια, η τιμή είναι £376. Υπάρχει ένα μικρότερο για 6 μήνες με 100 λίρες.

Βήμα 2. Κλείστε ραντεβού για να υποβάλετε αίτηση σε ένα κέντρο στη Λευκωσία.

Το ραντεβού γίνεται επίσης μέσω του gov.uk. Θα δείτε τις διαθέσιμες θέσεις αμέσως μόλις υποβάλετε τη φόρμα. Εγώ εγγράφηκα τον Οκτώβριο, υπήρχαν πολλές θέσεις για μια εβδομάδα αργότερα.

Βήμα 3. Επισυνάψτε τα έγγραφα

Ο κατάλογος των εγγράφων που επισύναψα είναι παρακάτω.

[ΔΙΑΒΑΤΉΡΙΑ]
-όλες οι σελίδες των 2 σημερινών διαβατηρίων
-όλες οι σελίδες του παλιού διαβατηρίου
-συμπληρωμένες σελίδες του ρωσικού διαβατηρίου



[ΚΥΠΡΙΑΚΆ ΈΓΓΡΑΦΑ]
- κυπριακή άδεια παραμονής
-συμφωνία μίσθωσης

[ΕΡΓΑΣΙΑΚΆ ΈΓΓΡΑΦΑ]
-συμβόλαιο εργασίας
-αναφορά θέσης, μισθοδοσία κ.λπ. από την εργασία
- εκκαθαριστικό σημείωμα μισθοδοσίας για τους τελευταίους 6 μήνες από την εργασία
- εκκαθαριστικό σημείωμα τράπεζας για τους τελευταίους 6 μήνες


[ΈΓΓΡΑΦΑ ΠΡΌΣΚΛΗΣΗΣ]
- πρόσκληση από την αδελφή
- αρχική σελίδα του διαβατηρίου της αδελφής
- BRP της αδελφής
- επιβεβαίωση, BR\]- το πιστοποιητικό γέννησής μου
- το πιστοποιητικό γέννησης της αδελφής μου
- μεταφράσεις πιστοποιητικών γέννησης

P.Α: Ίσως να μην χρειάζεται να βάζετε τόση πολλή δύναμη και να αρχειοθετείτε λιγότερα. Απλώς συγκέντρωσα όλους τους φακέλους που μου συνέστησαν να προσθέσω, ώστε να μην υπάρχουν σίγουρα απορίες.

Βήμα 4: Φτάστε στο κέντρο θεωρήσεων στη Λευκωσία την καθορισμένη ώρα για να παραδώσετε τα δακτυλικά σας αποτυπώματα και τις φωτογραφίες σας.

Βήμα 5. Περιμένετε την επιστολή για την παραλαβή της απάντησης και πηγαίνετε το διαβατήριο στο κέντρο θεωρήσεων της Λευκωσίας.

Βήμα 6. Παραλάβετε το διαβατήριο και τη βίζα από τον ταχυμεταφορέα.

Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για την επεξεργασία της βίζας;
Μου είπαν ότι ο χρόνος επεξεργασίας της βίζας είναι 7 εβδομάδες. Στην πραγματικότητα αποδείχθηκε ότι ήταν 6 εβδομάδες (5 για την αναμονή της απάντησης και 1 για την έκδοση της θεώρησης). [Μπορείτε να κρατήσετε το διαβατήριό σας όσο περιμένετε 5 εβδομάδες και να το παραδώσετε στο τέλος - όταν λάβετε την απόφαση για τη θεώρηση από το Ηνωμένο Βασίλειο. Η υπηρεσία κοστίζει 100 ευρώ.
 
Πίσω
Κορυφή